
Osiedle Kaufhaus
Kolonia robotnicza Kaufhaus w Rudzie Śląskiej wzięłą swą nazwę od domu towarowego dominującego nad całym kompleksem. Pierwsze familoki dla pracowników pobliskiej huty “Pokój” zaczęły powstawać już od lat 70-tych XIX wieku. Gdy pod koniec XIX wieku nastąpił trzykrotny wzrost pracowników Friedenshütte, zakład musiał zapewnić mieszkania dla nowych robotników. Między 1880-1901 powstała główna część osiedla. Wzdłuż ulicy Niedurnego (Morgenroth Strasse) i Witolda Pileckiego postawiono 22 domy robotnicze. Kształt kolonii został wymuszony przez okalające go linie kolejowe.

Trochę historii...
Budynek Kaufhausu to najstarszy w Polsce dom handlowy. Wybudowany w stylu modernistycznym z elementami secesji w 1904 roku. Na trzech kondygnacjach można było kupić artykuły spożywcze i przemysłowe. W budynku działała nawet ubojnia. W czasach PRL-u w Kaufhausie ulokowano dyrekcję Huty Pokój. Tuż obok w podobnym stylu postawiono w 1913 roku drugi budynek mieszkalno usługowy, w którym znajdowała się piekarnia i sklepy. Tworzyły one swoiste centrum handlowe osiedla, tutaj skupiało się życie na osiedlu.
W latach 1903-1904 przy ulicy Podgórze wybudowano familoki dla urzędników i pracowników technicznych huty. Domy charakteryzowały się wyższym standardem, a fasady budynków wyróżniały licznymi zdobieniami. Ostatni etap osiedla powstał w latach 20-tych w północnej części osiedla.
Wybudowano sześć domów o prostej architekturze, nawiązując do pierwszych familoków na osiedlu.
Na terenie całej kolonii powstało w sumie około 70 budynków. Kaufhaus posiadał liczne sklepy i punkty usługowe, osobną część dla urzędników i robotników, a także noclegownie dla przyjezdnych pracowników. W latach 80-tych podjęto decyzję o wyburzeniu najstarszej części Kaufhaus, gdzie standard mieszkań był niski. Obecnie w tym miejscu znajduję się parking i plac zabaw.