top of page

Osiedle Carla-Emanuela

Osiedle robotnicze Carl Emanuel w Rudzie Śląskiej powstało dla robotników kopalni Ballestremów w latach 1909-1922. To obecnie 15 domów zamkniętych w kwartale ulic: Raciborskiej, Zabrzańskiej i Wolności. Kolonia  jest potocznie nazywane przez mieszkańców   Karmańskie.

IMG_1897_edited.jpg

Trochę historii...

Carl-Emanuel to jednolity stylistycznie kompleks powstały według projektu Hansa von Poellnitz. Złożony jest z dwóch szeregów wolnostojących, jednopiętrowych domów. W wewnętrznym dziedzińcu znajdowały się komórki i pomieszczenia gospodarcze dla mieszkańców. Do dzisiejszych czasów przetrwał tylko jeden budynek, który wciąż jest chętnie wykorzystywany.  

Familoki od strony ulicy Wolności mają ozdobne ceglane elewację udekorowane licznymi detalami architektonicznymi. Każdy dom posiada swój indywidualny kształt, równocześnie wszystkie budynki współtworzą unikalny i jednorodny wizualnie kompleks mieszkaniowy. Natomiast domy stojące od strony ul. Raciborskiej mają elewację stworzone w tynku z pojedynczymi elementami dekoracyjnymi oraz wielospadowymi dachami z lukarnami.

Ostatnim elementem kolonii były narożne domy wzniesione na planie litery L. Familoki zostały wybudowane w 1922 roku. Oba budynki zostały połączone charakterystyczną półokrągłą wieżą. 

Starsza część kolonii Karmańskie znajdowała się między ulicami Wolności i Zabrzańską. Pod koniec XIX wieku postawiono tam domy robotnicze, noclegownie i obiekty usługowe. Niestety budynki zostały zburzone w czasie budowy Drogowej Trasy Średnicowej.

Galeria zdjęć

Odkryj inne zabytki
w  regionie

bottom of page