
Osiedle Ficinus
Kolonia robotnicza „Ficinus” w Rudzie Śląskiej jest jednym z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Osiedle powstało w latach 1860-1867 dla pracowników kopalni Gottessegen (po 1922 roku Błogosławieństwo Boże). W jego skład wchodziło 16 domów. Nazwa Ficinus pochodzi od nazwiska ważnego urzędnika górniczego odpowiedzialnego za jej budowę.

Trochę historii...
Architektura osiedla nie przypomina typowych śląskich familoków. Do budowy kolonii użyto naturalnego piaskowca, a obramienia okienne oraz przybudówki wejściowe wykonane zostały z cegły pełnej. Jak na owe czasy, domy charakteryzowały się wysokim standardem,. W każdym z budynków ulokowano cztery mieszkania, dwa na parterze i dwa na piętrze. Mieszkanie składały się z przedsionka, kuchni oraz pokoju o łącznej powierzchni około 40 m2. Za domami postawiono budynki gospodarcze, gdzie robotnicy hodowali drobny inwentarz, drobiu i trzody chlewnej. Pomagało to często ograniczyć wydatki na żywność w trudnych czasach.
Południowa pierzeja ulicy Kubiny została zabudowana w późniejszym okresie, lecz w latach osiemdziesiątych XX wieku ze względu na szkody górnicze została rozebrana. Do dzisiaj zachował się jedynie tzw. dom uchodźców. W nim zamieszkali ludzie, którzy przeprowadzili się z części niemieckiej po podziale Górnego Śląska.
Przy osiedlu w 1902 roku wybudowano neogotycki kościół ewangelicko – augsburski, zaprojektowany przez Feliksa Henry.