top of page

Osiedle Ficinus

Kolonia robotnicza „Ficinus” w Rudzie Śląskiej jest jednym z najstarszych zachowanych zespołów budownictwa patronackiego na Górnym Śląsku. Osiedle powstało w latach 1860-1867 dla pracowników kopalni Gottessegen (po 1922 roku Błogosławieństwo Boże). W jego skład wchodziło 16 domów. Nazwa Ficinus pochodzi od nazwiska ważnego urzędnika górniczego odpowiedzialnego za jej budowę.

IMG_1877_edited.jpg

Trochę historii...

Architektura osiedla nie przypomina typowych śląskich familoków. Do budowy kolonii użyto naturalnego piaskowca, a obramienia okienne oraz przybudówki wejściowe wykonane zostały z cegły pełnej. Jak na owe czasy, domy charakteryzowały się wysokim standardem,. W każdym z budynków ulokowano cztery mieszkania, dwa na parterze i dwa na piętrze. Mieszkanie składały się z przedsionka, kuchni oraz pokoju o łącznej powierzchni około 40 m2. Za domami postawiono budynki gospodarcze, gdzie robotnicy hodowali drobny inwentarz, drobiu i trzody chlewnej. Pomagało to często ograniczyć wydatki na żywność w trudnych czasach.

Południowa pierzeja ulicy Kubiny została zabudowana w późniejszym okresie, lecz w latach osiemdziesiątych XX wieku ze względu na szkody górnicze została rozebrana. Do dzisiaj zachował się jedynie tzw. dom uchodźców. W nim zamieszkali ludzie, którzy  przeprowadzili się z części niemieckiej po podziale Górnego Śląska.

Przy osiedlu w 1902 roku wybudowano neogotycki kościół ewangelicko – augsburski, zaprojektowany przez Feliksa Henry. 

Galeria zdjęć

Odkryj inne zabytki
w  regionie

bottom of page