top of page

Osiedle Borsiga

Kolonia Borsigwerk to najstarsze i największe osiedle robotnicze w Zabrzu. Była to jedna z pierwszych wzorcowych kolonii patronackich na Górnym Śląsku. Rodzina Borsig była osobiście zaangażowana w powstanie zakładów przemysłowych i osiedla w Biskupicach. W pobliżu wybudowano w połowie XIX wieku pałac Borsiga i zarząd spółki, nazwany Zamkiem. Przez mieszkańców osiedle zwane jest Bozywerk. 

96235935_238016110862886_586641745074821

Trochę historii...

Wybudowano ponad 60 familoków ustawionych w dziesięciu rzędach wzdłuż równoległych ulic. Osiedle wybudowano w latach 1868-1880 dla blisko 3 tysięcy mieszkańców, rodzin pracowników Kombinatu górniczo-hutniczego Borsig. Wszystkie budynki w kolonii powstały z cegły. Domy mają w większości dwu- lub trzykondygnacje, są przykładem typowych śląskich familoków. Przeciętne mieszkanie miało kuchnię i dwa pokoje (izby), a ubikacja znajdowała się na korytarzu. Na podwórkach wybudowano pomieszczenie gospodarcze, komórki i chlewiki. Wiele z nich przetrwało do dziś. 

Ulica Augusta (obecnie Stefana Okrzei) była główna aleją w kolonii, przy niej postawiono sklepy, szkołę, gospodę i park. Ulica dzieliła osiedle, na północ od niej znajdowały się domy urzędników Kombinatu, a mieszkania tam miały wyższy standard. W południowej części stały domy robotnicze. Dla mieszkańców wybudowano liczne sklepy, zwane konsumami i punkty usługowe. Powstała gospoda, gabinet lekarski, szkoła ewangelicka z kaplicą i cmentarz.

Galeria zdjęć

Odkryj inne zabytki
w  regionie

bottom of page