top of page

Czerwionka Leszczyny

Kolonia robotnicza w Czerwionce - Leszczyny to jedno z najlepiej zachowanych zespołów na Górnym Śląsku. Osiedle wybudowano dla pracowników pobliskiej kopalni Dębieńsko w latach 1898–1916. 

czerwionka dom Das Arbeiterwohnungswesen

Trochę historii...

Kolonię tworzy spójny kompleks prawie stu budynków, wykorzystano 40 różnych typów domów. Zróżnicowanie architektury uzyskano dzięki różnorodnym detalom i formą budynków. Familoki były murowane z czerwonej cegły z elementami ornamentów z białej cegły glazurowanej, czasami muru pruskiego, czy elementami gładkich piaskowych tynków. 

Całą kolonię zaprojektował mistrz budowlany Stork. Pojedyncze domy mieściły 4, 6 lub 8 rodzin. Mieszkania składały się z kuchni i pokoju lub 2 pokoi, a dzielone toalety znajdowały się na półpiętrach. Kolonia była wyposażone w nowoczesną infrastrukturę.

Familoki były podłączone do wodociągów i kanalizacji, a prąd elektryczny wykorzystywano z sieci kopalnianej. Mieszkańcy trzymali w przydomowych komórkach kury, kozy i gęsi. Każda rodzina posiadała sporej wielkości ogródki (ok. 250 m2), które zajmowały w sumie prawie połowę powierzchni całego osiedla.

Kolonia miała być samowystarczalna. Dla robotników wybudowano pralnie, magiel, kszkoła, sklep, przedszkole, piekarnię i kościół. 

Galeria zdjęć

Odkryj inne zabytki
w  regionie

bottom of page