

Osiedle Bobrek
Bytom
Nowa Kolonia Robotnicza w Bobrku powstała dla pracowników huty ‘’Julia’’(Bobrek) oraz kopalni ‘’Hrabina Johanna’’(Bobrek). Kompleks złożony z dwóch odrębnych zespołów mieszkaniowych powstały w lata 1907-1922. Architektura osiedla nawiązuje do stylów historycznych, secesji i modernizmu.
Trochę historii...
Huta Julia wybudowała północną część osiedla w 1907 roku. Wyróżnia ją 60 domów postawionych w układzie szachownicowym. Dwukondygnacyjne budynki mieszkalne odznaczają się różnymi detalach architektonicznym. Charakterystycznym elementem są liczne ryzality i tynkowane płyciny.
Drugi etap Nowej Kolonii Robotniczej wybudowała kopalnia “Hrabina Johanna” w latach 1909-1912. Postawiono wówczas kolejne 52 familoki w części południowej. Domy robotnicze są w większości dwukondygnacyjne, a charakterystyczną ich dekoracją jest mur pruski w obrębie szczytów. Pierwotnie w podwórkach znajdowały się liczne budynki gospodarcze i ogródki mieszkańców podzielone drewnianymi parkanami. Ostatnią część osiedla wybudowała huta Julia w 1922 roku w większości trójkondygnacyjne domy w stylu funkcjonalizmu przy ulicy Olszewskiego, Jochymczyka, Stalmacha i Żwirowej.
Na Bobrku pierwsza kolonia robotnicza powstała już w połowie XIX wieku. Wzdłuż ul. Stalowej, Ludwika Pasteura oraz Konrada Piecucha znajdują się najstarsze familoki pochodzące z 1889 roku. Oprócz 17 domów wybudowano wówczas w budynek kasyna, szpital, drewnianą kaplicę ewangelicką oraz niewielki park.
Do dzisiejszych czasów zachowało się ponad 50 domów, ale stan osiedla pogorszył się znacznie od lat 80-tych. Wiele domów stoi pustych, a dzielnica nie ma zbyt dobrej reputacji wśród mieszkańców.